Edukacja branżowa na nowych torach: warsztaty eksperckie z przedstawicielami pracodawców
- Aleksandra Orkan-Łęcka
- 6 dni temu
- 2 minut(y) czytania

Ostatnie tygodnie spędziliśmy na ustawieniu naszego projektu na właściwych torach dopięliśmy formalności, odbyliśmy kilka wewnętrznych sesji brainstormingowych i zaprojektowaliśmy warsztat, o którym chcielibyśmy opowiedzieć Wam w tym wpisie.
Nasz projekt "Immersive Future: Rail" ma bardzo jasną misję: chcemy jak najbardziej przybliżyć kształcącym się w branży budownictwa kolejowego realia ich przyszłej pracy zawodowej - zanim jeszcze postawią swój pierwszy krok na prawdziwym placu budowy. W tym celu zaplanowaliśmy wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli uczniom zanurzyć się w świecie ich przyszłego miejsca pracy i odkryć czekające tam wyzwania.
Zastanawiacie się pewnie jak specjaliści od nowych technologii i edukacji planują stworzyć materiały VR, które wiernie oddają specyfikę pracy na kolei? Odpowiedź jest prosta: mają u swojego boku ekspertów, którzy znają ten świat od podszewki - przedsiębiorstwo budowlane specjalizujące się w pracach kolejowych!

Dlatego zanim przejdziemy do tworzenia scenariuszy i zbierania źródłowych zaplanowaliśmy intensywne warsztaty eksperckie z naszym Partnerem – firmą MELTOR, działającą od ponad 35 lat w branży budownictwa kolejowego.
8. maja spotkaliśmy się w siedzibie Partnera, aby... zanurzyć się w realia pracy na torach! Przez wiele godzin wspólnie omawialiśmy każdy szczegół:
Jakie są typowe zadania realizowane na budowie kolejowej?
Jakich pracowników zatrudnia firma?
Z jakimi wyzwaniami mierzą się pracownicy i pracodawcy każdego dnia?
Jak wygląda ścieżka kariery, możliwości rozwoju, szkolenia?
Jakiej wiedzy, umiejętności i postaw poszukują pracodawcy prowadząc rekrutacje?
Podczas warsztatu wykorzystaliśmy zestaw materiałów i narzędzi, które ułatwiły i uatrakcyjniły naszą wspólną pracę. Oprócz scenariusza warsztatu, który porządkował zakres informacji potrzebnych do zrozumienia specyfiki branży, a także ustanawiał wstępne flow dla rozmowy, jako tło i wsparcie w notowaniu najważniejszych aspektów wykorzystaliśmy tablicę w Miro przygotowaną specjalnie na potrzeby warsztatu. Dodatkowo posłużyliśmy się techniką projekcyjną - personą, która pozwoliła nam lepiej i dogłębniej uchwycić niuanse dotyczące oczekiwań pracodawcy względem zatrudnianych pracowników. Nieco więcej na temat samej techniki oraz sposobu jej wykorzystania w naszym projekcie napiszemy w kolejnym poście na blogu.
Ta bezcenna wiedza, zebrana bezpośrednio od praktyków, stanowi fundament naszych przyszłych scenariuszy VR. Dzięki niej dużo lepiej rozumiemy specyfikę pracy w branży budownictwa kolejowego, wiemy, jakie sytuacje odwzorować, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, aby nasze wirtualne szkolenia były nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim autentyczne i maksymalnie zbliżone do rzeczywistości.
Nowatorskość naszego podejścia polega właśnie na tym połączeniu: najnowszej technologii VR z głęboką, bieżącą wiedzą ekspercką z branży. Wierzymy, że to najlepsza droga do stworzenia narzędzi edukacyjnych, które faktycznie odpowiadają na potrzeby rynku pracy i efektywnie przygotowują do zawodu.
Warsztat z Partnerem był kamieniem milowym w naszym projekcie. Już wkrótce wykorzystamy tę wiedzę przy projektowaniu założeń i scenariuszy opracowywanych na potrzeby zbierania materiałów źródłowych!

Projekt "Immersive Future:Rail" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
コメント